piątek, 17 lutego 2012

Co to jest scrapbooking

Scrapbooking- pochodzi od angielskiego słowa scrap:
kawałek,fragment,szmelc,drobina,urywek,skrawek,resztka.
Pod swoją nazwą w Polsce popularny jest od ok 8-10 lat. To technika wykonywania prac i dekorowania przedmiotów przy pomocy przede wszystkim specjalistycznych papierów. Są to bezkwasowe papiery na ogół o wymiarach 30 x 30 cm, 15x 15 cm a rzadziej i mniejsze. Mają odpowiednią gramaturę w zależności od zastosowania.Mogą być bardzo cienkie jak i bardzo grube.Te ostatnie służą często jako baza pracy- czyli jej podstawa. Cienkie natomiast, wykorzystuje się do formowania kwiatków, wycinania z nich dekoracji  przy pomocy specjalnych dziurkaczy tzw puncherów [panczerów]. Warto też dodać ,iż pierwsze polskie papiery do scrapbookingu produkowane i projektowane są przez firmę I Lowe Scrap z Dąbrowy Górniczej!

Scrapbooking pozwala na tworzenie niepowtarzalnych kartek okolicznościowych, zaproszeń, zakładek, bilecików, karnetów, zawieszek, LO, albumów, itp. Wykorzystując tę technikę możemy też ozdobić istniejące już przedmioty takie jak drewniane chusteczniki,wiklinowe wianki, ramki, notesy, kalendarze, pudełka,pojemniki, bombki itp.

Do dekorowanie przedmiotów używa się najczęściej papierowych i sztucznych kwiatów, wstążek, koralików, ćwieków, nitów, koronek, taśm, stron ze starych pożółkniętych książek, gazet, tuszy do zabarwiania papierów,bandaży, gaz, ozdobnych dziurkaczy, zaokrąglaczy, guzików, proszków do embossingu, nagrzewnic, kleju na ciepło, farb czy nawet gipsu.
Mniej lub bardziej fachowe wytłumaczenie pojęcia scrapbooking znajduje się na stronie Wikipedii .

Poniżej kilka przedmiotów powstałych przy pomocy scrapbookingu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz